1. MEDYABAR
  2. TV264
  3. HABER264
  4. RADYO264

SAKARYA'DA SPORUN YENİ ADRESİ 22.Temmuz.2018

[ Sakarya'nın Amerikan Futbol Takımı "Tatankalar" ]

Türkiye’deki resmi adıyla Korumalı Futbol branşında mücadele eden ve ülkenin en iyi takımlarından biri Sakarya’da kurulu. Uzun yıllar sonra Sakarya'dan bir spor takımı Avrupa'da mücadele edecek.

14:32   |   13.03.2018

©

©

©

©

©

Erhan Kaytanbay'ın haberi / SPOR264.COM

 Tatankalar 2016 ve 2017’nin Korumalı Futbol Üniversiteler Ligi Türkiye Şampiyonu. Profesyonel Lig’de ise 2016’da Yarı Final, 2017’de Final oynamış durumdalar. 2017’de Final oynamak onlara Avrupa Ligi kapılarını açtı. Mayıs ayında tarihlerindeki ilk Avrupa maçına Sırbistan’da ülkenin köklü Avrupa’nın en başarılı takımlarından Vukovi Belgrad karşısında çıkacaklar.

 Tatankalar bu hafta sonu 2018 Üniversiteler Ligindeki son maçında Ankara Üniversitesini 33-0 yenerek bu sezonu kupasız kapattı. Takımın Baş Antrenörü ve Yöneticiliğini yapan Doç.Dr. Cenk Yavuz bu sezon Üniversiteler Ligi'nde başarılı olamamalarını geçen sezonki kadrodan mezun olan 18 oyuncuya bağlıyor. İlk 2 maçını kıl payı kaybeden sonrasındaki 2 maçı için sayı yemeden 60 sayı atarak kazanan Tatankaların Üniversite takımı bu sezonu yeniden yapılanarak ve oyuncu yetiştirerek geçirmiş oldu. Takımın Baş Antrenörü ve Yönetici Cenk Yavuz;  "Bu kadar çok oyuncu kaybedip yenileri yetiştirirken ligden düşmemek de önemli bir başarı. Daha önce Koç, Boğaziçi gibi takımlar aynı süreçlerden geçerken alt liglere düşmüşler."

 

Profesyonel Lig'de Lider!

 Tatankaların hem Üniversite takımındaki oyuncuları hem de mezun olsalar bile spora devam eden oyuncuları bir araya getirerek mücadele ettiği Profesyonel Lig’de ise işler çok daha iyi gidiyor. İlk 2 maçında deplasmanda Anadolu Rangers’a karşı 21-7, İTÜ Hornets’a karşı 34-14 galip gelen Tatankalar Profesyonel Ligde lider durumda. Normal sezonda oynayacağı kalan 5 maçın 4’ünü kendi sahasında yapacak olan Tatankalar yenilenen Kampüs Stadında ciddi bir avantaja sahip. Tatankaların amacı normal sezonu ilk 2’de bitirip Yarı Final’de iç saha avantajını ele geçirebilmek.

 

Yavuz:"Tatankalar'a sahip çıkılmalı"

 Baş Antrenör Cenk Yavuz’un SPOR264 editörlerine yaptığı açıklamada, en büyük sıkıntısı ise Sakarya’nın Tatankalar’a duyarsız kalması. Senelerdir çok uğraşmalarına karşın şehirden ciddi bir destek alamadıklarını, alabildikleri desteklerin tamamen ikili ilişki kaynaklı olduğunu, kendisinin ve oyuncuların çoğu zaman cebinden harcadığını belirten Yavuz’a göre artık şehrin Tatankalara sahip çıkması gerek. Yavuz yaptığı açıklamada

"30 yıldır Sakarya’dan ilk kez bir takım Avrupa Kupalarına katılacak ama biz hala işin ciddiyetinin farkında değiliz. Biz buradayız, takım sporlarında Sakarya’da hiç yapılmamış bir şeyi kendi kendimize yaptık, artık size ihtiyacımız var." ifadelerini kullandı. 

Etiketler:
tatankalar